Szlaki rowerowe i piesze:
Międzynarodowy Szlak Rowerowy Euro- Velo R-11 - szlak zielony- ok. 82 km.
Odcinek wiodący przez Brychy-Barwiki - Racibory- Radziłów- Klimaszewnicę –Białaszewo- Okół- Rudę- Modzelówkę- Pieńczykówek-Stoczek- Ciszewo-Kuligi- ,,Las Grzędy”’- Woznawieś - Orzechówkę.
Grajewo- Kacprowo – Ruda – Sojczyn Borowy – Sojczyn Grądowy – Kapice- Przechody – Białogrądy- Goniądz-Osowiec Twierdza - szlak rowerowy/zielony - 43,5 km.
Na szlaku tym podziwiamy kompleks leśny zwany ,,Brzeziny Kapickie” – jest to ols brzozowy, będący bardzo cennym obiektem przyrodniczym. Występuje tu łoś, wilk, bóbr, borsuk, sarna i wiele innych gatunków zwierząt. Spośród gatunków ptaków, spotkać tu możemy bielika, puchacza, orlika grubodziobego i krzykliwego, bociana czarnego, żurawia. Koniec szlaku stanowi Twierdza Osowiec, która wykorzystując obronne walory bagien biebrzańskich stanowiła jeden z najnowocześniejszych bastionów obronno- zaporowych XIX – wiecznej Europy.
RAJGRÓD - Okoniówek - Rybczyzna - Woźnawieś - budynek Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy -"Nowy Świat" -"Wilcza Góra" – „Kapli Dołek” – „Dział Kumkowskiego” - węzeł szlaków - szlak rowerowy/pieszy – szlak czerwony, okresowo podmokły -41.6 km.
Dostępny dla turystyki rowerowej od drogi nr 61 do uroczyska Nowy Świat. Rozpoczyna się w Rajgrodzie u stóp Góry Zamkowej (grodzisko jaćwieskie z XII wieku) i skrajem Jeziora Rajgrodzkiego biegnie do szosy Augustów Grajewo, przecina ją i drogą leśną poprzez lasy dochodzi do wsi Rybczyzna nad Jeziorem Dręstwo. Dalej skrajem tego jeziora szlak dochodzi do wsi Woźnawieś, za nią wchodzi w granicę Biebrzańskiego Parku Narodowego i obszaru ochrony ścisłej: „Czerwone Bagno”. Od Leśniczówki Grzędy biegnie drogą leśną do uroczyska Nowy Świat, dalej wiedzie poprzez Wilczą Górę, Tchórze Grzędy (wieża widokowa z widokiem na otwarte turzycowiska), następnie prowadzi poprzez torfowiska na tzw. „Kapli Dołek” (w prawo odchodzi szlak łącznikowy czarny), przebiega na przemian przez wydmy i tereny bagienne: Dział Grabowskiego, Dział Kumkowskiego i na końcu wydmy nieopodal wodopoju, kończy swój bieg przy węźle szlaków (koniec szlaku zielonego).
Szlak na odcinku (ok. 8 km) leśniczówka Grzędy - Nowy Świat udostępniony jest dla pojazdów samochodowych. Wjazd na drogę wewnętrzną BPN jest możliwy tylko z przewodnikiem. Jednocześnie na tym odcinku może przebywać 5 samochodów osobowych oraz 2 autokary. Rezerwacji należy dokonać w punkcie informacji turystycznej BPN.
GONIĄDZ - Wólka Piaseczna - Kapice - rzeka Ełk - RUDA - szlak rowerowy/pieszy– szlak czerwony - 29 km.
Rozpoczyna się w Goniądzu, przecina Dolinę Biebrzy, przechodzi przez wieś Wólka Piaseczna, kompleks leśny Brzeziny Kapickie, wieś Kapice i dochodzi do rzeki Ełk. Dalej prowadzi prawym brzegiem zarastającej rzeki. Na trasie wzniesienie mineralne Dębiec (możliwość rozbicia namiotu). Następnie trasa przebiega wzdłuż licznych zarośniętych zakoli martwego koryta rzeki Ełk i dochodzi do Kanału Rudzkiego, przechodzi przez pojedyncze zagrody wsi Modzelówka z licznymi gniazdami bociana białego i kończy się we wsi Ruda.
TAMA - Kuligi - Orzechówka - węzeł szlaków „TAJENKO” - dostępny dla turystyki rowerowej na odcinku Tama - Woznawieś (skraj wsi) i Orzechówka- węzeł szlaków „TAJENKO” - szlak rowerowy/pieszy – szlak żółty - 20,3km.
Szlak rozpoczyna się na przystanku PKS w Tamie i biegnie przez lasy w kierunku wsi Woźnawieś, na 3 km skręca w drogę leśną do wsi Kuligi, mija tę wieś i na 10 km dochodzi do granic BPN, przecina rzekę Jegrznię i dalej drogą leśną dochodzi do grobli łączącej Woźnawieś z budynkiem Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy i szlaku czerwonego Rajgród - Grzędy. Szlak biegnie dalej skrajem „Czerwonego Bagna”, przez Orzechówkę i kończy swój bieg na rozjeździe dróg - Węzeł szlaków „Tajenko”.
Budynek Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy – „II i III Grzęda” – „KAPLICZKA”-Węzeł szlaków (Góra Perewida) - szlak pieszy – szlak niebieski - 7,5 km.
Rozpoczyna się przy leśniczówce Grzędy, prowadzi przez tereny leśne w kierunku wschodnim (poprzez tzw. Drugą i Trzecią Grzędę), dociera do kładki (część ścieżki edukacyjnej „Czerwone Bagno” – znaki czarne), przez bór bagienny na torfowisku wysokim. Przy „Kapliczce” szlak przecina drogę i prowadzi dalej duktem leśnym. Ta część szlaku niebieskiego prowadzi przez stare lasy mieszane. Po ok. 1,5 km docieramy do skrzyżowania dróg leśnych (połączenie szlaku ze szlakiem czarnym nieopodal Góry Partyczyzna ) szlak skręca w lewo i biegnie wspólnie, na odcinku 0,6 km, z czarnym. Przez następne 0,7 km szlak prowadzi ścieżką leśną i dochodzi do szlaku czerwonego, gdzie kończy swój bieg, nieopodal Góry Perewida.
„UROCZYSKO DĘBY”- „Góra Partyczyzna” – „Kapli Dołek” - szlak pieszy/rowerowy – szlak czarny - 2,2 km.
Szlak łącznikowy prowadzący od uroczyska Kapli Dołek do miejsca postojowego przy starych dębach.