Logo powiatu grajewskiego

Zespół Szkół Nr 1 w Grajewie

ul. Adama Mickiewicza 3

19-200 Grajewo,

tel. 86 272 20 96

e-mail: 1lograjewo@lograjewo.edu.pl    

Dyrektor: Janusz Burzyński 

 

Dzieje Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie sięgają roku 1919, kiedy to dr Antoni Gajdziński z żoną Marią założyli niższe trzyklasowe gimnazjum koedukacyjne, niemające statusu placówki państwowej. Dnia 28 kwietnia 1920 roku, grajewska szkoła otrzymała niepełne prawa państwowe, a 1 sierpnia tego samego roku gimnazjum zostało w końcu upaństwowione. Mianowano wówczas nowego dyrektora placówki – Władysława Wajdowicza, który z wielkim rozmachem przystąpił do wypełniania powierzonych mu zadań. Utworzył koedukacyjne gimnazjum humanistyczne z trzema salami wykładowymi, pracownią fizyczną, pracownią robót ręcznych – introligatorską i stolarską, salą nauczycielską i kancelarią szkolną. Zatrudnił nauczycieli matematyki, fizyki, rysunku i robót ręcznych, którzy przyjechali do Grajewa z Warszawy. Przystąpił też do tworzenia biblioteki, która w roku szkolnym 1933/1934 posiadała już 2750 woluminów.

Szkole od 1923 r. patronuje Mikołaj Kopernik.

Reforma szkolna z 11 marca 1932 roku wprowadziła bardzo duże. Ośmioletnie gimnazjum przekształcono w dwustopniową szkołę średnią. Pierwsi licealiści, którzy pobierali nauki i przygotowywali się do egzaminu dojrzałości zgodnie z ustawą z 1932 roku, otrzymali swoje świadectwa maturalne tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej – w czerwcu 1939 roku.

1 lutego 1940 roku Rosjanie przekształcili szkołę, zgodnie ze wzorcem radzieckim, w 10-letnią Szkołę Średnią z językiem wykładowym polskim. Wprowadzili dodatkowe przedmioty nauczania, takie jak język rosyjski, geografia ZSRR oraz historia i Konstytucja Związku Radzieckiego. Wyeliminowali natomiast religię i język łaciński. Światli nauczyciele, świadomi zagrożenia, jakie wiązało się z reformą szkoły, utworzyli Towarzystwo Tajnej Szkoły Polskiej i prowadzili tajne nauczanie według programów sprzed wrześniowej hekatomby 1939 roku.

W 1945 roku szkoła wznowiła swoją działalność dydaktyczno-wychowawczą według ustawy z 1932 roku. Pierwszy po wojnie egzamin maturalny zorganizowano w dniach 16-19 czerwca 1947 roku. Jeden z ówczesnych maturzystów, Władysław Zambrowski, namalował portret Mikołaja Kopernika, który uroczyście odsłonięto 19 października 1947 roku.

Kolejna reforma szkolna z 4 maja 1948 roku spowodowała utworzenie w naszym mieście szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego na podbudowie siedmioletniej szkoły podstawowej. Natomiast 21 sierpnia tego samego roku Ministerstwo Oświaty zatwierdziło nazwę grajewskiej placówki średniej – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie. Warto dodać, że nazwa ta funkcjonuje do dziś. 

Na przestrzeni lat nauczyciele grajewskiego gimnazjum dbali o rozwój intelektualny swoich uczniów, zaszczepiali w nich różne pasje, stwarzali możliwości do ich rozwijania, pielęgnowali w młodych ludziach potrzebę czynnego uczestniczenia w życiu kulturalnym. I dlatego organizowali w szkole zajęcia pozalekcyjne. Tak jest do tej pory. Szkoła może pochwalić się licznymi sukcesami swoich uczniów, którzy wygrywają konkursy i olimpiady tematyczne na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Absolwenci placówki otrzymują wiedzę na najwyższym poziomie , co owocuje kontynuacją nauki na najlepszych uczelniach w całym kraju.